úterý 18. března 2014

Lidé jsou více v klidu a neženou se za vším jako my...

 Česká studentka gymnázia Vivi, žijící také na Novém Zélandu

1. Můžeš popsat město, kde bydlíš? 
Dargaville (Maorsky :Takiwira) je situováno na severním ostrově Nového Zélandu. Dargaville je poměrně malé městečko, kde bydlí něco málo přes 4000 obyvatel.Je to tzv. Kumara Capital Nového Zélandu, kde protéká řeka Northern Wairoa. Když vyjedeme kousek za město můžeme si všimnout krásných zelených kopců a farem. Je to velmi klidné městečko s jednou hlavní ulicí, která se jmenuje Victoria Street. 

2.Vnímáš nějak tamější politickou situaci?
Po ekonomické stránce člověk může pocítit menší kupní sílu, jelikož je to farmářská oblast, tudíž  lidé, pokud mohou, tak si pěstují svojí vlastní zeleninu a ovoce na vlastních zahrádkách nebo farmách. Převážně kupují a podporují tuzemský tržní průmysl. 

3.Jaká je typická místní kulinářská specialita?
Rozhodně Kumary! Jsou to sladké brambory, které jsou výborné. Jinak Dargaville je známé podle jeho objevitele Josepha McMullen Dargaville, který byl známý obchodník se dřevem.Tato oblast se také stala známá pro kauri dáseň a krásné kauri dřevo, které se posílalo po řece  Northern Wairoa. 

4. Jsou tam nějaké zvyky, svátky...?
Nový Zéland má hodně zvláštních zvyků.. O Vánocích děti nechávají Santovi sušenky a mléko jako v amerických filmech s punčochami u krbu a ráno běží ke stromku, kde jsou dárky.Maorské rodiny si na Vánoce a na jiné významné svátky dělají tzv. Hangi. Je to jejich speciální jídlo, které obsahuje maso a zeleninu, která je pečlivě připravená a zabalená v alobalu a zakopaná v zemi, kde se připravuje na uhlících. K významným svátkům patří např. Waitangi Day-nejdůležitější státní svátek- podepsání smlouvy mezi Maory a Angličany. ANZAC Day-památný den pro Austrálii a Nový Zéland, kdy vzpomínají na ty, kteří bojovali a zemřeli ve válce, anebo Daffodil Day-kdy se vybírají peníze na pomoc lidem s rakovinou.V Dargavillu jsou velkým zvykem vánoční průvody nebo vánoční koncerty v parku. Jinak velkým jejich zvykem je to, že mají neustálé nějaké soutěže, které podporují občany toho města. (např. Daffodil Day-kdy se prodávají umělé kytky, které lze připnout na oblečení).

5.Můžeš srovnat českou a novozélandskou kulturu...? Jací jsou Novozélanďané oproti Čechům? 
Novozélandská kultura oproti české je uvolněnější, lidé jsou více v klidu a neženou se za vším jako my. Jde jim hlavně o to se zařídit a mít se dobře duševně. Nepotřebují mít všechno perfektní. Pro Zélanďany je hlavní, když se mají dobře, jsou s rodinou a můžou si zajít třeba na pláž nebo kempovat o prázdninách.

6.Co ti chybí, když jsi na NZ? A naopak, co ti chybí, když jsi v ČR?
Když jsem v Česku tak mi chybí takový ten klid, novozélandské  školství není tak náročné jako to naše, kde se děsím každé pětky co mi udělá s průměrem :) Chybí mi i takové to nic nedělání, kdy bychom s kamarády zašli na pláž nebo šli každý víkend na jinou párty. Na Zélandu mám pocit, že den má víc hodin, nějak jsem vždycky měla čas třeba i na čtení nebo procházku. Zase musím podotknout, že mi i někdy chybělo Česko a takový ten městský ruch a velké obchodní domy a takové ty zábavy, co nabízí velké města. Samozřejmě mi v obou případech chybělo jídlo! Jak zélandské tak české, každá kuchyně má něco speciálního!

7.Co by neměl říkat/dělat (co je nevhodné) cizinec, když přijede na návštěvu na NZ?
Když přijede cizinec na Nový Zéland tak by se měl co nejvíce přizpůsobit jejich stylu života. Kiwíky zajímá jak žijeme jinde, ale nechtějí to tak na Zélandu.Člověk se musí uvolnit a prostě si co nejvíce  užívat jejich styl života.

8. Chtěla bys tam žít natrvalo? Jaké máš budoucí plány?
Určitě ano, Nový Zéland bude vždy můj domov. Je to někde, kde jsem vyrostla a kde mám přátelé a lidi, kteří mi nahradili rodinu. Chtěla bych tam dostudovat stomatologii a mít ten klidný život na nějaké klidné pláži.:)

9.Jsi hrdá na Českou republiku?
Tak samozřejmě, hrdá jsem za to, že Česká republika je stále velmi jedinečnou zemí, plná svých zvyků a tradic, které nejsou nikde jinde. Jsem ráda, že jsem poznala život z obou pohledů, tím myslím ten městský život v Česku a ten klidný zélandský. 
Spřátelený blog: http://wall-between-us.blogspot.cz/?view=classic

 Takže, kam na dovolenou...?

Vaše T. 

Žádné komentáře:

Okomentovat