čtvrtek 16. února 2017

Díl 16.:Má vlast: RuskoMěsto Něrechta

Ruská studentka Anya


1.       Odkud pocházíš? Můžeš popsat své město?
Pocházím z malého města z centrální části Ruska, myslím tu část před Uralem. Vlastně to není úplně centrální část, vzhledem ke členění našeho teritoria. To město se jmenuje Něrechta. Je to staré město, kdy první zmínky o něm pocházejí už z roku 1214. Je to hezké a  přátelské místo, plné zeleně, obklopeno lesy a poli. Populace čítá okolo 30 000 obyvatel. Lidé zde velmi respektují své náboženství. Na tak malé ploše je hned sedm kostelů a jeden z nich se nachází na „léčivém kopci“. Je to tradice vylézt na tento kopec sedmkrát, když žádáme svatého patrona o zdraví. Potom pijeme vodu ze svatého pramene. Jsem hrdá na naše město. Jeho historie je velice bohatá a důležitou roli hrálo také během druhé světové války. Co dál? Je tu také pár starých továren, šest škol a nádherná scenérie. Mám ráda všechno a nemůžu se rozhodnout, co dalšího ještě popsat……J

2.    Chtěla bys něco ve své zemi změnit?
Možná….ne, zřejmě ne! Ale chtěla bych tady vidět více rozvoje. Věřím tomu, že jsme stále ohromná říše. Možná ale potřebujeme nějakou inspiraci nebo podporu. Rusové jsou velmi milí a laskaví lidé, ale někdy bych řekla, že jsou až příliš naivní. Z historie nám zůstaly tendence čekat na vlídného krále, který naši zemi povede četně a bezelstně. Domnívám se, že bychom měli přestat čekat, změnit režim a zkombinovat ho s mocí lidu, teritoria a vlády.

3. Jsi spokojená s politickou situací ve své zemi?
Docela ne. Jak už jsem uvedla, potřebujeme jiný režim. Potřebujeme zavést ochrannou politiku v oblasti migrace a produkce.  Máme problémy na trhu práce, zároveň si myslím, že rubl by mohl více expandovat. Chtěla bych, aby Rusko zastávalo aktivnější roli ve světové ekonomice. A abych byla upřímná…přála bych si, aby naše vláda byla více transparentní, ne tak zkorumpovaná, jako dnes. Byrokratizace by taky mohlo být méně…
Také si potřebujeme upevnit důvěru na poli světového obchodu a s mezinárodními vztahy bychom taky měli něco udělat….Ten seznam bude asi nekonečný. Moc se o politiku nezajímám…ty hlavní problémy zůstávají uvnitř země. Pokud budeme mít nepořádek ve vlastní zemi, nemůžeme být úspěšní ve světě.

4.  Jaká je vaše místní specialita?
Hmmm, asi jako všude…pirohy, přece!!!! J Zbožňuju je. A taky bliny (palačinky). Taky jsou tu běžné mléčné produkty jako tvaroh, mléko a smetana. Všechno je tak kalorické. V dávných časech byli naši předci chudí, a tak se živili jen zeleninou a krupicí. Hodně jíme taky dýně, zelí, brambory, mrkev, tuřín, obilí, pohanku, oves…Taky milujeme chodit do lesa a sbírat hřiby. Řekla bych, že velmi tradiční pokrmy jsou krupice, polévky (ale ne krémové), bramborové lívance…apod.

5. Jaké jsou vaše tradiční zvyky, svátky?
Například čas ke zpovědi, je to tak trochu jiný typ, než západní karneval. Oslavujeme asi tři dny…je to lidový festival, velmi rozšířený. Všichni jedí bliny…snad úplně se vším…fakt! J S lososem, masem, vejci, medem, marmeládou nebo jen tak pocukrované. Něco tradičního je třeba ...hm takový ten sloup. Nahoře jsou různé dárečky, ale většinou jsou jen pro silné muže, jelikož každý nedokáže vyšplhat tak vysoko. Máme taky takovou speciální figuru maslenicu, kterou pak spálíme a tím dáme sbohem zimě. Taky bylo zvykem nechat z kopce kutálet zapálený stoh obilí, ale tohle jsem nikdy naživo neviděla. Jo, a sáňky, ty jsou hodně tradiční J

6. Co a proč studuješ v Německu?
Studuji ekonomii…v Rusku je moje specializace na světovou ekonomiku. Ale vlastně ani neznám důvod, proč jsem tady v Německu. Chtěla jsem jet kamkoliv, co nejsnadnější cestou, bez zbytečných starostí.  Prvním krokem k rozhodnutí bylo, že jsem se začala učit německy. Zjistila jsem, jak je krásné a pohodlné neučit se ji. Ale po krátké době, mě moji přátelé začali nenávidět. A já se zase přinutila a zamilovala se J

7.Můžeš porovnat ruskou kulturu s tou německou?
Ne, vůbec ne. Jsme velmi rozdílní. Všechno je to o mentalitě. Ne, všichni Němci nejsou přesní, organizovaní…jsou to stereotypy, které z nich dělají roboty. Rusové nejsou přesní ani organizovaní…ne jen si dělám legraci. Prostě nejsme Evropané, ale je možná lepší srovnávat celou Evropu s Ruskem. Víš, taková ta představa, že ve svých hlavách jsou Rusové Evropany, je mylná, spíš se tomu jen smějí, když to o nich někdo říká.
Rusové nemají v oblibě otázku “jak se máš?“, jelikož je to jen zdvořilostní fráze, a ve skutečnosti se nikdo nezajímá, jak se vám daří. Tady v Evropě jsou lidé více otevření a v pohodě. Naopak v Rusku se lidé jakoby snaží chránit svůj svět, jejich soukromý svět. A pokud někoho přijmeme jako přítele, pak mu dáme cokoliv. Tady to až tak nepociťuji…

8.   Můžeš jmenovat nějaké stereotypy o Němcích?
Prvně co se mi vybaví, když se řekne Německo je logika, kvalita a currywurst. Je těžko jmenovat nějaké opravdové stereotypy, ale nech mě se zamyslet….možná, to co jsem už řekla, přesnost, nedostatek smyslu pro humor a možná drsnost, ale jak říkám, nedá se to vztahovat na celý národ. A jasně, Němci pijí pivo, poslouchají zákon ….:)
Naopak, zase všichni Evropané si myslí, že máme jen vodku místo vody, taky naše krev a řeky jsou vlastně vodka…..:D

9.   Co je nevhodné říkat nebo dělat ve tvé zemi?
NEŘÍKAT NA ZDOROVYE!!!! Nesnáším to ! V Rusku máme specifický systém říkání čin-čin J Dále není vhodné si dělat legraci z rodičů…nikdy ty vtípky nemusí být zapomenuty. Ale, musím říct, že jsme přátelský národ, ale když někdo začne Rusy urážet, není to dobré, zvlášť když ten někdo je cizinec.

10. Jsi pyšná na svou zemi?
Ano, to rozhodě. Jsme silný, mocný a spolehlivý národ. Velká říše!

11.   Chtěla by ses přestěhovat?
Uvažovala jsem o tom už dříve. Chtěla jsem změnit své trvalé místo bydliště. Ale po tom, co jsem strávila šest měsíců v Německu jsem zjistila, jak mi Rusko chybí. A hodně….tam můžu být sama sebou, blízko přátel. Nejlepší věc, kterou si dovedu představit je, že odjedu do zahraničí na pár měsíců a pak se zase vrátím domů. Doufám, že to bude nějak propojeno s mým budoucím zaměstnáním.

12. Víš něco o České republice?
Hmm. Vlastně toho moc nevím. Ale strávila jsem tam prázdniny, jako ostatně mnoho Rusů J Strašně moc se mi líbí architektura, právě jako ta v Česku. Myslím si, že je to velice krásná, poněkud malá, ale pyšná země. Právě teď čtu knihu od Milana Kundery a přibližuje mi to Prahu v roce 1968. To nebyl moc hezký čas…Ale teď zase můžu vidět, jak to všechno zvládla a jak vypadá v tuto chvíli. Potkala jsem plno lidí, kteří jsou patrioty a opravdu milují svou zemi, která je krásná, náboženská a přátelská J.

Mockrát děkuji za rozhovor.

Láká Vás cesta do Ruska? J
Vaše T.

Žádné komentáře:

Okomentovat