neděle 26. července 2015

Díl 13.: Má vlast: Maďarsko/Rumunsko

Maďarská vlajka

Mapa Maďarsko

Tradiční pokrm...viz dále :)
Rumunská vlajka
 Kluž
Mapa Rumunsko

Maďarský student geografie Zsolt, žijící v Rumunsku.

1.      Odkud pocházíš? Můžeš popsat své město?

Pocházím z Kluže, Sedmihradsko (Transylvánie) dnes Rumunsko. Ale narodil jsem se ve městě Medias, právě kvůli univerzitě bydlím teď v Kluži. Je tady více možností, je celkem představitelné, že tady po skončení studií zůstanu, pokud se tedy nerozhodnu přestěhovat do Německa J
Kluž s přibližně 300 tisíci obyvateli je největším městem Sedmihradska a druhé největší v celém Rumunsku. Je také známé jako hlavní město právě Sedmihradska. Je to velmi multikulturní město, žijí tady pohromadě Rumuni, Maďaři i Němci (Sedmihradští Sasové). Díky známé univerzitě (Babes-Bolyai) je to také častým cílem mezinárodních studentů. V roce 2015 bylo město vyhlášeno jako „Hlavní město mládeže“ celé Evropy.

2.       Chtěl bys ve své zemi něco změnit?

Je tady málo pracovních míst, nízké mzdy, slabá infrastruktura a vysoká míra korupce. Bylo by přirozeně dobré, kdyby se to všechno zlepšilo. Práva menšin (např. Maďarů, to se týká i mě) nejsou zajištěna…Nemůžeme oficiálně používat náš mateřský jazyk, jinak budeme potrestáni, stejně tak kdybychom vystavovali své národní symboly na veřejnosti (vlajku, znak, hymnu…).
Sedmihradsko je nejrozvinutější rumunský region, přesto se peníze odtud odvádí do Bukureště a jen malý podíl dostaneme zpět. Z našich peněz se financují nerozvinuté regiony na jihu a východě Rumunska. Tyto problémy by byly vyřešeny, kdybychom měli autonomii, eventuálně nějakou formu samostatnosti. Mohlo by se také uvažovat o podobném modelu jako mají ve Švýcarsku.Sedmihradsko je bohaté na přírodní zdroje, které samotná země  potřebuje k životním kvalitám.
 Na ukázku video v angličtině : http://www.youtube.com/watch?v=1M4FhIjtCKs

3.       Jsi spokojen s politickou situací ve své zemi? Chtěl bys  případně něco změnit?

Ne, spokojený nejsem. Politici se zajímají jen o to, jak získat moc a peníze. V předvolebních kampaních slibují všechno dobré, mnohá zlepšení, jen když budou zvoleni. V příštích deseti letech bude v Sedmihradsku vystavěno 50 km dálnice , místo plánovaných 400 km …a samozřejmě to bude celé prodražené. A tohle je jen jeden příklad z mnoha.

4.       Jaká je vaše kulinářská specialita?

Velmi lahodná specialita je Kürtőskalács neboli trdelník, známý také v zahraničí.
Domácí chléb je také výborný. A také Pálinka neboli pálenka. Často ze švěstek, meruněk, hrušek nebo třešní. Nejlepší je ta, která má  více jak 60 % alkoholu J  (Tož, máme to v Česku podobně, ne? ) J
Maďarské speciality jsou jistě známe i ve světě. Tady se můžeme podívat na přehled:  http://www.buzzfeed.com/anitabadejo/hungarian-foods-the-world-should-know (anglicky)

5.       Jaké máte svátky, vánoční zvyky…?

Ano, jistě J  5.prosince večer se slaví Mikuláš. Děti dostanou ovoce a sladkosti v punčoše, kterou si ale předem musí očistit a upravit.
Na štědrý den (24.12.) přichází anděl, který nám dá dárky pod vánoční stromeček. Po zpívání koled se všichni těšíme na společnou hostinu. Tradiční menu je: zelné závitky plněné mletým masem a zakysanou smetanou- töltöttkáposzta , dort a víno.

O Velikonoční neděli k nám přichází zajíček a přináší vajíčka, sladkosti a jiné dárečky. Máme společný rodinný oběd.
Na Velikonoční pondělí udržujeme jednu maďarskou tradici. Na vesnici chodí mladíci za děvčaty a polívají ve kyblíkem vody ze studně. Pak muži dostanou koláče a nápoje, nejčastěji víno a pálenku. Ve městech se tyto tradice už moc nedodržují. Muži navštěvují příbuzné a ženy „polijí“ parfémem. Také školy mají různé akce tohoto typu. Ženy jim darují koláče, dorty a malované kraslice, které muži sbírají. Malé děti zpívají písně a recitují básně, za to dostanou vajíčka.

Na počátku podzimu je organizováno vinobraní -Szüreti bál. Mladí lidé v tradičních krojích projíždějí vesnicemi  na koních s ozdobenými povozy, hraje tradiční hudba a chystá se večerní sláva. Večer se uprostřed vesnice tancuje, a také se tyto tance vyučují. Potom všichni slavíme, tančíme, pijeme a jíme. Atmosféra je úžasná. Samozřejmě hlavním nápojem je víno.

6.       Co studuješ? A proč studuješ zrovna v Německu?

Studuji geografii turismu. Vybral jsem si Německo, jelikož se němčinu učím už dlouho a chtěl jsem si zlepšit jazykové znalosti.

7.       Můžeš porovnat německou a tvou rodnou kulturu ?

Obě jsou velmi rozdílné. Máme své staré tradice. V Německu jde cítit  vliv „moderního západu“. Neznám žádné tradice, které by byly podobné. Co se týče německých zvyků vybaví se mi vánoční trhy a Oktoberfest.
Němci nejí tak hodně jako my. Například u produktů jako pečivo či uzeniny nemají až tak velký výběr jako u nás.

8.       Co by neměl cizinec dělat/ říkat, když přijede k vám na návštěvu?

Nám Maďarům by neměl říkat Rumuni. Maďaři z Rumunska, Ukrajiny, Slovenska, Chorvatska, Srbska jsou stejně tak Maďaři jako ti z dnešního Maďarska. Jen kvůli nespravedlivým usnesením  ve 20.století se jejich vlastní domoviny odcizily.
Na svou zemi jsem pyšný.

9.       Víš něco o České republice?

V Česku jsem ještě nebyl, ale vím, že je tam dobré pivo a krásná města. Doufám, že ho brzy navštívím.

Tak co, máte chuť na výlet? :)

Vaše T.Žádné komentáře:

Okomentovat