úterý 3. února 2015

Je to mezí ní a Alláhem... Ankara


Turecká studentka religionistiky. Na přání je jméno nezveřejněno.


1.       Jsi pyšná na svoji zemi?
Ano, to každopádně.

2.       Chtěla bys něco pozměnit?
Nic tak zvláštního, možná nějaké nudné a dlouhé procedury spojené s byrokracií.

3.       Bylo složité se dostat studovat do Německa?
 Ano, zejména proces s vydáním víza, na konzulátu jsou velmi přísní.

4.       Jsi věřící člověk. Co je pro Tebe v islámu to nejdůležitější?
To je velmi nejednoznačná otázka. „Důležitost“ je v islámu velmi různorodá. Mohu ale říct, že pravost srdce hraje významnou roli v tomto náboženství.

5.       Jaké máte tradice? Můžeš některé z nich popsat? Například: Ramadán…?
Ramadán není u nás tradicí, je to jedna z hlavních povinností islámu, kterou musí každý muslim dodržovat. (Ramadán  je devátý měsíc islámského kalendáře. Půst v tomto měsíci patří mezi pět pilířů islámu- poz.red.). Jinak samozřejmě máme mnoho tradic, svátků také pramenících z islámu. Například naše vztahy v sousedství, ochota pomoci…apod.

6.       Jaké jsou vztahy mezi Sunnity a Šíity?
Obě skupiny jsou muslimské, ale jiného směru. Arabsky Mazhab, tedy vyznání je rozdílné. Sunnité říkají, že náš poslední prorok a náboženský vůdce byl/je Mohammed. Šíité hovoří o tom, že Ali (Mohammedův bratranec) nebyl žádný prorok, ale jen vůdce a chalífa.

7.       Mohla bys popsat právo šaría?
Pro nás je šaría jako cesta, která nám ukazuje, jak máme žít nejen v sociální sféře života, ale i  z globálního aspektu. Toto nám přináší štěstí. Existuje takový sumář pravidel, které uvádí náš život v pořádek a harmonii.

8.  Jaký je tvůj názor na to, když někdo hovoří o tom, že islámské náboženství je násilné…terorismus, zabíjení lidí jiného či bez vyznání, ženská diskriminace…?
Jéééj!! Omlouvám se, ale tohle je zcela staromódní a špatné mínění o islámu. Většinou lidé, kteří stojí proti islámu o něm neví skoro nic, pak kritizují a je to zcela scestné.  V životě nečetli korán a už mají předsudky, muslimové dělají tohle a tohle…To jsou špatnosti a lži.
Samozřejmě, že existují hloupí muslimové (například aktuální události s Islámským státem), stejně  jako křesťané či židé v jiných společnostech. No, a potom se toho média chytnou a už píší titulky jako: „Podívejte se, tohle je islám !!!“ Ne, tohle není islám. Islám neříká nic takového….takoví muslimové špatně porozuměli našemu náboženství, a žijí špatný život!!!

Proč by měl říkat islám „zabíjet lidi bez vyznání?“.Pro správnou odpověď se podívejte  do koránu, který říká: „Vaše náboženství je pro vás, a naše náboženství je pro nás.“ (korán, 109/6). Takže ten říká, že je naprosto normální, že máme odlišná náboženství. Také říká: „V islámu neexistuje žádný nátlak.“(korán, 2/256). Muslimové nenutí ostatní lidi, aby přestoupili na jejich víru. V islámu není také žádná diskriminace vůči ženám, nýbrž mají ženy rozdílná a mnohostranná práva.

9.       Z tohoto vyplývá, že tvůj názor na islámský extremismus je velmi negativní.
Podle mého názoru tohle nejsou praví muslimové. Chtějí vystavět nějaký Islámský stát, ale přitom zabíjejí lidi!!!!! To je strašné! Islám říká: „ Když někdo zabije člověka, ve skutečnosti nezabíjí člověka, ale celé lidstvo“.

10.   Co pro tebe znamená chodit „zahalená“? Co říkáš na názor, že je to diskriminace žen?
Šátek jako pokrývka hlavy nemá s diskriminací nic společného, je to směšný předsudek. Je to jedna z hlavních povinností ženy. Má různě hluboké významy, tudíž nejde jen o prosté zahalení.
Všechny muslimské ženy to z principu musejí dělat, ale u nás je rozpoložení zhruba takové: 60% zahalených a 40% nezahalených. V Turecku to není žádná oficiální nutnost či nařízení. Dělají to z náboženských důvodů. Ta žena, která se zahaluje je pravá a dobrá muslimka, přesně podle islámu. Ta, která to nedělá,  nás nezajímá, je to mezi ní a Alláhem.
Takže žádná diskriminace, každá žena se může rozhodnout.

11.   Kolik variant má toto „zahalení“ a v čem jsou rozdíly?
Jsou to kulturní rozdílnosti. Protože v islámu není přímo metoda, jak se zahalit. Jsou ale různé způsoby. Hlavní zásada je zahalit si vlasy a krk. Barva či látka jsou různorodé, stejně jako v ostatních zemích. U nás nemáme burku, ta je typická pro Araby.

12.   Když přijedu do Turecka na návštěvu, mám mít zahalené vlasy?
Ne J Jistě ne, jak říkám, není to žádná oficiální povinnost. Moc mě těší, pokud budeš chtít přijet J

13.   Jak vypadá den muslimské dívky?
Pětkrát denně modlitba (je stejná jak pro muže, tak i ženy). Rozdíly jsou spojeny s individuálními lidmi. Někteří čtou dlouhé súry (súra-arabské označení pro jednu ze 114 kapitol Koránu- poz.red.) a jejich modlení trvá déle a naopak. Hlavní forma a pohyby jsou stejné, ale čtení je rozdílné. U mě trvá modlení v celku půl hodiny denně. To je velmi normální a nutné pro můj vztah s Alláhem.Mockrát děkuji za rozhovor.
Vaše T.
Žádné komentáře:

Okomentovat