pondělí 18. srpna 2014

Křížem krážem nejen vestfálským krajem s ...Rolandem!


Když máte Semesterticket, jste v šťastní lidé J Už mnohokrát mě přepadla neskonalá touha po cestování. A jelikož mám Semesterticket (jako student WWU Münster) můžu po celém Severním-Porýní Vestfálsku jezdit autobusy včetně regionálních vlaků grááátisJ Tudíž jsem se jednoho dne sbalila a vyrazila na výlet. Den první: Essen a Gelsenkirchen. Město Essen (ano, má stejný název jako německy „jídlo“), bylo původně jedním z nejdůležitějších center těžby uhlí a oceli, dnes je jeho ekonomika postavena především na službách.

 Při příjezdu vlakem si z okénka můžete povšimnout velké budovy s nápisem „ Essen-die Einkaufsstadt“ neboli „město nákupů“. Ano a proč asi….když jsem byla v Essenu poprvé, fotila jsem centrum, sochy a také jsem navštívila krásnou synagogu s muzeem. Ovšem i něco jiného, nás děvčata, tam táhlo…šestipatrový obchod s oblečení původem z Irska-Primark. Kdo zná, ví o čem mluvím. Řetězec je známý především svými nízkými cenami a módním vzhledem. Ovšem na druhou stranu je nutno dodat, že co se kvality týče, počítejte tak s půl až jednou sézonou, ale co si budeme nalhávat, záměr obchodníků je jasný-přilákat na další supermoderní kousky! Nedoporučuji tam chodit o víkendu, moc lidí, moc nervů, úzkost, panika a závratě! I přes možné špatné zacházení s asijskými výrobci tohoto oblečení, lidé nakupují a nakupují.

Dalším obchodem, co stojí za zmínku je nizozemská Hema. Přes oblečení, domácí potřeby až po to nejkrásnější papírenské zboží! Ano, já jako milovník papírnictví mohu potvrdit, že Hema má stylJ

V Essenu najdete také více než dvě obří obchodní centra a spoustu menších butiků, stánky s německým fastfoodem neboli Bratwurstem (grilovaná klobása s housce či s hranolkama) a mnohé další.

Essen je právě původní město uhlí a oceli, ležící v Porúří (něm. Ruhrgebiet:oblast v SPV, hustě obydlená, skládající se z původně průmyslových měst), tudíž bylo jasné, že musím navštívit industriální areál Zollverein ( co bych to byla za Ostravana? ) J.
Zollverein jsem navštívila s taťkou, který byl stějně unešen jako já. A to nejen pro to, že tento aréal je světové dědictví UNESCO. Asi za 8 euro(studenti za 6 euro), si můžete prohlédnout nejen venkovní prostory, ale i střechu a všechna muzejní patra (zhruba 6). Dozvíte se o historii celé oblasti, technologiích, vyhlídkách do budoucna, o životě horníka a různých zajímavých věcech. Vysoce modernizované a interaktivní prostředí vás zavede do dalších expozic. Například vycpaná zvířata, pradávné rostliny a dochované historické předměty. Naprosto doporučuji všem!


Město Gelsenkirchen jsem měla takříkajíc po cestě! Gelsenkirchen původně malá vesnička po industrializaci pořádně vzrostla. Na počátku 20. století bylo město a okolí jedním z nejdůležitějších center těžby uhlí v Evropě; bylo nazýváno „městem tisíců ohňů“ kvůli kouřícím šachtám a hořícím haldám. Jo a taky tam je Primark J

Další den jsem se rozhodla navštívit město Osnabrück. Nějak mi uniklo, že leží již v sousedním kraji Dolní Sasko, ale jak praví náš kouzelný Semesterticket…turisté, jste vítáni.
Půlhodinka z Münsteru regionálním vlakem (prosím, já hovořím o německém regionálním vlaku, to znamená něco jako český supervlak ), klimatizace, pohodlí a rychlost.
Osnabrück ….narodil se zde Erich Maria Remarque, má společné letiště (spíš letištátko) s Münsterem a ano, konečně, byl tady také podepsán ten slovutný Vestfálský mír, ukončující Třicetiletou válku. Osnabrück byl založen Karlem Velikým v roce 780 jako sídlo arcibiskupa. Název Osnabrück vznikl buďto ze spojení slova Ossen (Ochse/vůl) a Brügge(Brücke/most), nebo podle řeky Hase (Asena). Hm, asi si můžeme vybrat...?! Díky výše zmíněné dataci, můžeme pozorovat, že toto město má krásné a hlavně zachovalé historické centrum, a nápadně podobné tomu v Münsteru. Říká se, že Münster a Osnabrück soutěží a předhánějí se, kdo bude lepší? Opravdu vypadají tak pobodně…že by špionáž?
Ano , ano a kdo to je Roland? No přece můj batoh, který mě věrně doprovázel J

Fotografie z výletů najdete v sekci Fotogalerie.


Příště se podíváme do dalších německých měst…J

Essen

Zollverein

Gelsenkirchen

Osnabrück


Roland :) Taky chtěl selfie:)


 V Osnabrücku má i svou historickou zeď :)

Vaše T.

2 komentáře:

  1. Terezko perfektní článek, moc za něj děkuji.Teta Liba

    OdpovědětVymazat