pátek 20. června 2014

Díl 10.: Má vlast : EstonskoTallinn

Studentka práv Sandra

1.         Odkud pocházíš? Můžeš popsat své město?
Pocházím z Estonska.Vyrostla jsem v Tallinnu, ale studuji v Tartu. Tartu je velké jako Münster a také se všude dostaneme na kole. Máme tam vybudovány speciální cyklistické stezky, přesně jako tady. A Tallinn je hlavní, přístavní a krásné staré město.

2.         Chtěl/a bys něco změnit ve svém městě/státě?
Tallinn má rusky smýšlejícího starostu, který dělá špatná rozhodnutí pro samotný Tallinn a peníze utrácí za nepodstatné věci.

3.         Jsi spokojen/a s politickou situací ve své zemi? (Proč ne?)
U nás je to tak, že každý o politice mluví, ale nikdo nic nedělá.

4.         Jaká je vaše místní kulinářská specialita?
Estonská kuchyně je velmi podobná té německé. Na Vánoce jíme jelito s kysaným zelím. Milujeme taky náš speciální tvarohový pudink s karamelem. Další typické speciality jsou např. Kama –mouka z pšenice, ječmene a sušeného ovoce.

5.         Máte nějaké tradiční zvyky?
Na Vánoce 24.12 večer, přichází “Santa Claus” neboli "Jõuluvana". Všichni ti, kteří dostanou dárky, musí za odměnu například zazpívat písničku.
23.6. slavíme Den vítězství. Všichni Estonci dělají obrovské táboráky. Když už táborák  uhasíná, následují skoky přes oheň.

6.         Co a proč studuješ v Německu?
Studuji práva. Estonský právní systém je velmi podobný tomu německému, jelikož jsme to celé zkopírovali z jejich občanského zákoníku. Tudíž pro nás není až tak těžké tady studovat. Münsterská univerzita(WWU) je taky významné právě svou právnickou fakultou.

7.         Můžeš srovnat tvou rodnou kulturu s tou německou?
Myslím si, že mezi Němci a Estonci moc velký kontrast není. Jsme tak trochu plaší a také občas neradi mluvíme s cizími lidmi.

8.         Můžeš jmenovat vaše a německé stereotypy?
Estonští muži, přibližně ve věku 18-30, jsou řidiči BMW. Pro tyto lidi je jejich auto to nejdůležitější na světě. Něco jako “chav-stereotyp” v Británii.

9.         Co je nevhodné dělat/říkat, když navštívím tvou rodnou zemi?
Neměli byste se ptát Estonců, jak se řekne estonsky “12 měsíců”. To se řekne” kaksteist kuud”. Protože, když to vysloví, zní to jako “ cock tastes good”. V překladu kohout, ale také penis chutná dobře. J

10.      Jsi pyšný/á na svou zemi?
Ano, samozřejmě.

11.      Chceš se přestěhovat? Proč?
Ne, nechci. Miluji svou vlast.Někdy, přemýšlím o tom, jaké by to bylo žít jinde...tam, kde je pořád teplo.Ale nakonec stejně zjistím, že se mi nejvíce zamlouvají čtyři roční období, jak je máme tady.

12.      Víš něco o České republice? Co si o ní myslíš?
Před deseti lety jsem byla v Praze. Je to krásné město, ale bohužel si víc nepamatuji, byla jsem příliš malá. Ale slyšela jsem, že české pivo je opravdu dobré.

Zajímavé obrázky, které mi Sandra poslala:

 Národní vlajka zobrazuje estonskou krajinu: modrá jako loajalita nebo také nebe, černá jako země nebo taky útlak v minulosti a bílá jako světlo neboli naděje.


Tak co, láká vás Estonsko....? :)

Vaše T.

Žádné komentáře:

Okomentovat