pátek 31. ledna 2014

Díl 1.:Má vlast: Austrálie

 Podotýkám, že tento projekt je zaměřen především na oddych a zábavu. :) Tak si to užijte :)


Perth
Australský student psychologie Hugh.

1.            Odkud pocházíš? Můžeš popsat své město?
Jsem z  Perthu v Západní Austrálii. Je to právě hlavní město již zmíněné Západní Austrálie a také jediné velké město západu s populací okolo 1,7 milionů obyvatel.
Nemůžu říct, že Perth je nějak zvlášť vzrušující, ale musím říct, že tady máme několik fakt skvělých míst i věcí kam jít, co dělat. Co je naprosto perfektní, že můžeš jet pár hodin autem a najdeš ty nejlepší pláže, které jsou úplně prázdné...doslova ani noha… Jedna z mých nejoblíbenějších věcí je jít kempovat nebo surfovat s přáteli.

2.            Chtěl/a bys něco změnit ve svém městě/státě?
Jistě, svět nikde není perfektní. Perth je velmi moderní, my nemáme ty cool zastaralé architektonické skvosty jako v Evropě. Ale je to takový styl myšlení, vše staré by mělo být zbouráno a postaveno spousta ošklivých mrakodrapů, které opravdu nemám rád. Austrálie jako celek má několik sociálních problémů, které nejsou zřejmé, zvlášť pro toho, kdo tady nežije. Například mnoho lidí má opravdu rasistický přístup k  původním Australanům (Aborigines), což je pěkně znechucující.

3.            Jsi spokojen/a s politickou situací ve své zemi? (Proč ne?)
Momentálně ne.Naše hlavní politické strany jsou pravicově, konzervativně  orientované a  mají archaické myšlenky ohledně témat jako jsou práva žen, manželská rovnost,  zdravotní péče a životní prostředí. Navíc nevidí žádný budoucí plán pro další rozvoj. Tohle shledávám velmi podstatné, vzhledem k tomu, jak silná  je momentálně  australská ekonomika. Navíc současné strany, které byly voleny minulý rok , slibovaly spoustu dobrých věcí jako daně pro důlní společnosti(ten, kdo vydělává tolik peněz ničením naší země...tohle vůbec není legrace), základ pro snížení emisí a nastolení důležitých reforem pro naše vzdělávání a zdravotní systém. Samozřejmě, poté, co byly strany zvoleny, většiny těchto slibů se vzdaly.

4.            Jaká je vaše místní kulinářská specialita?
Tohle je vychytralá otázka! Austrálie nemá něco jako pravou specialitu. Jsme velmi multikulturní země, takže jsme přejali jídlo z celého světa. Máme hromady asijských, indických ale i amerických jídel. Ale vím, že máme něco  typicky australského: klokaní steaky s Vegemite (tmavě hnědá pasta vyrobena z pivních kvasnic, zeleniny a koření.Poprvé vyrobeno v roce 1922).

5.      Máte nějaké tradiční zvyky?
26.ledna máme Den Austrálie.Je to poněkud pochybné, protože je to oslava dne, kdy Angličané ovládli Austrálii, ale jen tak mimochodem je to skvělý den.
Je to uprostřed léta(na jižní polokouli začíná léto 21.12 a končí 21.3, zima pak začíná 21.6-21.9). Je vždycky pekelně horko a co normálně dělám? Jdu za přáteli, kteří mají bazén(hodně lidí vlastní bazén) nebo na pláž. Máme BBQ(Barbecue je způsob venkovního grilování masa původně v kouři ze dřeva) a máme obří oběd s chlazeným pivem  a posloucháme Triple J’s hottest 100 v rádiu. Pak na večer jdeme do města, kde je parádní ohňostroj vedle řeky a párty pokračuje přes noc...

6.              Co a proč studuješ v Německu?
Dělám doktorát z psychologie.Předtím jsem nikdy v Evropě nebyl a fakt jsem chtěl. Rozhodl jsem se pro Německo díky několika důvodům: Je to střed Evropy, je to fakt cool země s historií ale taky mladými lidmi a skvělou mladou scénou, jsou tu výborné univerzity a chtěl jsem se naučit nový jazyk...

7.               Můžeš srovnat tvou rodnou kulturu s tou německou?
V Německu je kultura hodně tradiční. Jak jsem řekl dříve, Německo má dlouhou historii a zcela zřetelnou kulturu. Němci opravdu ví, co to znamená být Němec. V Austrálii se naše kultura stále rozvíjí, bych řekl, také proto, že jsme mladá země a lidé se k nám stěhují z celého světa.

8.            Můžeš jmenovat vaše a německé stereotypy?
No, označení  pro Australany je slovo  “occa”, něco jako žije v buši, chová dobytek, nosí klobouk ve stylu Krokodýl Dundee nebo Steve Irwin. Další je “beach bum” stereotyp, dlouhovlasý,blond surfující týpek , který tím surfováním tráví celé dny.
Němci jsou vždy velmi organizovaní, pracovně výkonní a precizní(dalo by se říct, že je to pravda). Další myšlenka je, že každý Němec vypadá jako bavorský sedlák (ženy nosí dirndly(ženský tradiční oděv v Rakousku a jižním Německu)  a muži kožené kalhoty s padacím mostem.Je to legrační to říct Němci, který není z Bavorska...nemá to příliš rád...:)

9.                Co je nevhodné dělat/říkat, když navštívím tvou rodnou zemi?
To je záludná otázka. Australané jsou v pohodě, co se týče většiny věcí. Asi mě nenapadá nic nevhodného, ale zase záleží s kým mluvíš..

10.         Jsi pyšný/á na svou zemi?
Je mnoho věcí, které na Austrálii miluju. Ale zároveň je hodně věcí na které nejsem pyšný a chtěl bych vidět změnu. Ale za vše můžu říct, že jsem hrdý na to být Australanem.

11.         Chceš se přestěhovat? Proč?
Chtěl bych zkusit žít ve východní části Austrálie, třeba Sydney nebo Melbourne. Moc by mě zajímalo jaké je to bydlet v Kanadě  nebo  Japonsku. Ale momentálně si nedovedu představit, že bych žil mimo Austrálii, protože z žití tady můžeš hrozně moc vytěžit. Ale jsem moc rád, že teď můžu být v Německu, i když platí méně než polovinu toho jako za stejnou práci u nás. Momentálně je austrálská ekonomika bláznivě dobrá

12.         Víš něco o České republice? Co si o ní myslíš?
Bohužel ne moc.Ale je rozhodně na mém seznamu míst, které chci navštívit, než odjedu z Evropy. Slyšel jsem o Praze, jako o jednom z nejkrásnějších míst světa.Také vím, že ČR má ohromnou uměleckou undergroundovou scénu(úžasní tatéři, kteří mají unikátní styl práce). 

Tak co láká vás Austrálie...? 
Vaše T.


4 komentáře:

  1. To si piš, že láká :) Mám tam dokonce známého a ty jeho posty z Facebooku jsou na zabití, když vidíš, jaké tam mají sluníčko :)

    OdpovědětVymazat